Úvod > Informace pro rodiče > Jak připravit dítě na vstup do MŠ

Jak připravit dítě na vstup do MŠ

Jak připravit dítě na školku?

Rodiče:

Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, přijďte se s ním podívat na prostředí, seznamte se s paní učitelkou.

Motivujte své dítě, ať se těší na nové zážitky, hračky, kamarády, jídla od paní kuchařek, atd

Nestrašte dítě školkou (věty typu „Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne...." jsou zakázány)

Dobu spánku nazývejte dobou odpočinku - je možné, aby si dítě na tuto dobu přineslo oblíbeného plyšáka. V době odpočinku mají děti klidový režim na lůžku, paní učitelky čtou pohádky, po té je pouštěna pohádka z CD.

Chvalte, chvalte, chvalte – za samostatně obuté papučky, za vyprávění, za ochutnání nového jídla, za nakreslený obrázek, za snahu obléct se nebo vysléct, atd.

Vyzdvihujte hezké zážitky, které ve školce dítě může prožít. Hrajte s dítětem hry, zpívejte písničky.

Veďte své děti k samostatnosti, zvyšujete tím jejich sebevědomí a sebedůvěru, že zvládne i neznámé situace

Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obavy rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do mateřské školy dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do mateřské školy bude vodit ten, který s tím má menší problém.

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. I když se loučíte s plačícím dítětem, neznamená to, že dítě ve školce propláče celý den. Zkuste se přesto usmát, popřát hezký den. Rozhodně dítěti nedávejte najevo, že jste smutní a že může za to, že vás rozrušilo. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka vaše dítě brzy uklidní a pomůže mu překonat stesk.